Historia uprawy winorośli na terenie obecnych Czech sięga III wieku naszej ery.  W stanowiskach archeologicznych w okolicy miejscowości Pasohlávky znaleziono wiele datowanych na ten okres artefaktów świadczących o ekspansji winorośli w północnych koloniach rzymskich. W wykopaliskach z czasów księstwa wielkomorawskiego (833-906) często spotykane sa nasiona winogron i noże ogrodnicze do podcinania winorośli. Według legendy około 875 Książę Wielkomorawski Świętopełk wysłał Czeskiemu księciu Bożywojowi beczkę wina, aby uczcić narodziny jego syna. Bożywój wraz z żoną Ludmiłą uważani są za tych którzy założyli  pierwsze czeskie winnice wokół Mielnika.

Wieki średnie przyniosły dalszy rozwój powierzchni upraw za sprawą klasztorów benedyktynów i cystersów, którzy stali się spadkobiercami rzymskiej wiedzy o winie. Wielkie znaczenie produkcji wina dla gospodarki zaczęło słabnąc w XVII i XVIII wieku. Ostatecznym ciosem było upowszechnienie piwa i destylatów. Na odrodzenie kultury wina trzeba było czekać do lat 60-tych XX wieku.

Obecnie w Czechach winnice obejmują  17 419 hektarów (2013r.) zlokalizowanych w dwóch regionach winiarskich: morawskim i czeskim. Przy czym z tego pierwszego pochodzi prawie 96% całej produkcji winiarskiej kraju. Nie dziwi więc fakt że na świecie częściej spotkamy określenie „wina morawskie” niż „wina czeskie”. Czesi znani są z produkcji win białych, win lodowych i musujących, coraz częściej pojawiają się też niezłe wina czerwone. Najczęściej spotykane białe odmiany winorośli to: Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink Rynsky, Rulandské bílé, Pálava. Popularne czerwone odmiany to: Modrý portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe.

Veltlínské zelené 2011

Odmiana, która zaintrygowała koneserów win wtedy, gdy w degustacji w ciemno zajęła pierwsze dwa miejsca w konfrontacji z winami francuskimi. Od tej pory jest uznaną marką.

Czytaj więcej

Veltlínské červené rané 2011

Rzadka odmiana stosowana przede wszystkim w kupażach. Intrygującym jest fakt użycia go do wina jedno-odmianowego tym bardziej, iż pochodzi w uprawy biodynamicznej.

Czytaj więcej

Rulandske Sede BIO 2011

Rulandske Sede to znana burgundzka odmiana występująca w Alzacji pod nazwą Pinot Gris.

Czytaj więcej

Rulandské bílé 2012

Pinot Blanc w bogatej i dopracowanej odsłonie. Wino lekkie, harmonijne z bukietem przepełnionym owocami południowymi z odrobiną cytrusów, kwiatów i wanilii.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Konto: 38109025900000000144519613
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2021, Enocarpathian.eu