Morawy, najczęściej z Czechami kojarzone miejsce uprawy winorośli. Region ten zlokalizowany jest w południowo-wschodnich Czechach, a jego stolicą jest Brno. Miejscowe terroir sprzyja tworzeniu białych win wytrawnych, ale dzięki nowoczesnym technologiom  produkcji coraz częściej tworzone są także delikatne, dobrej jakości wina czerwone. Na Morawach okres wegetacyjny jest krótszy niż w Europie zachodniej czy południowej, ale odznacza się wysokimi temperaturami podczas miesięcy letnich co umożliwia uprawianie późno dojrzewających odmian winorośli dającej wina wysokiej jakości.

Najwyżej cenionym wśród czterech podregionów Moraw jest okręg Mikulovski. Położony  wśród wapiennych wzgórz o nazwie Pavlovske Vrchy,  charakteryzuje się glebą w skład której wchodzą iły wapienne, piaski i nawiewy lessowe. Warunki klimatyczne i gleba sprzyjają tu uprawie następujących szczepów: Ryzlink vlašský, Rulandské bílé (Pinot Blanc), Chardonnay, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Neuburské, Tramín červený (Gewürztraminer). Szczególnie wartą uwagi lokalną perełką jest odmiana Pálava, która powstała w Winiarskim Ośrodku Hodowli w Perne. Uzyskuje się z niej niezwykle aromatyczne i złożone wina, zarówno wytrawne jak i słodkie.Rulandske Sede BIO 2011

Rulandske Sede to znana burgundzka odmiana występująca w Alzacji pod nazwą Pinot Gris.

Czytaj więcej

Veltlínské zelené 2011

Odmiana, która zaintrygowała koneserów win wtedy, gdy w degustacji w ciemno zajęła pierwsze dwa miejsca w konfrontacji z winami francuskimi. Od tej pory jest uznaną marką.

Czytaj więcej

Rulandské bílé 2012

Pinot Blanc w bogatej i dopracowanej odsłonie. Wino lekkie, harmonijne z bukietem przepełnionym owocami południowymi z odrobiną cytrusów, kwiatów i wanilii.

Czytaj więcej

Veltlínské červené rané 2011

Rzadka odmiana stosowana przede wszystkim w kupażach. Intrygującym jest fakt użycia go do wina jedno-odmianowego tym bardziej, iż pochodzi w uprawy biodynamicznej.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2018, Enocarpathian.eu