Małopolski Przełom Wisły to region wytyczony wzdłuż najbardziej na wschód wysuniętego odcinka rzeki. Region jest wąską doliną, w której wysokość stoków nie przekracza 90 metrów nad poziom rzeki. Ukształtowanie terenu oraz gleba bogata w wapień i less powodują, iż wina z tego regionu mają swoisty charakter.Historia winiarstwa w tym zakątku Polski także jest bogata. Jest on jedynym regionem, który może się pochwalić krzewami z 1930 roku, które porastają zbocza pod zamkiem w Janowcu.

Małopolski Przełom Wisły rozwija się prężnie dzięki bardzo dobrej współpracy 32 winiarzy, którzy utworzyli swoje Stowarzyszenie. Jedną z ciekawostek jest to, że w 2008 roku jednogłośnie przegłosowali i stworzyli Kartę Winnic MPW, będącą podwaliną do utworzenia chronionego oznaczenia geograficznego. W karcie zostały określone między innymi: obszar, uprawiane odmiany, gęstość nasadzeń, maksymalna wydajność, metody winifikacji oraz dopuszczalne użycie środków ochrony. Do karty dołączony jest także dokument z regulaminem pobierania próbek do testów, oraz regulamin oceny sensorycznej tychże próbek. Region jest bardzo atrakcyjny turystyczne dzięki miastom takim jak Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy czy Nałęczów.

Mico 2014

Wino ze szczepu, który przy zbiorze przeprowadzonym odpowiednio wcześniej podobne jest do stylu jaki w bukiecie prezentuje Sauvignon Blanc.

Czytaj więcej

DB 4&13 canva

Regent to odmiana, która odnalazła się w naszej strefie klimatycznej.

Czytaj więcej

Rondo 2014

Przedstawiciel najbardziej rozpowszechnionej czerwonej odmiany wśród polskich winnic.

Czytaj więcej

Hibernal

Idealne do wyraźnego smaku sera koziego, ale także do ryb i owoców morza z porem czy szparagami.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2018, Enocarpathian.eu