Malokarpatská vinohradnícka oblasť.
Region umiejscowiony w zachodniej części Słowacji, obejmujący zbocza Małych Karpat sprzyjające uprawie winorośli zarówno pod względem nachylenia jak i klimatu. Znajduje się w najbardziej na południowy zachód wysuniętej części kraju i obejmuje obszar od granicy z Czechami, przez pas Małych Karpat po obszar nizinny po wschodniej stronie gór. Region ten jest nie tylko największym pod względem obszaru, ale i najważniejszym pod względem jakości i różnorodności produkowanych tu win. Składa się z trzech części:

  • Zahorie – znajdujące się pomiędzy pasem Małych Karpat a granicą z Czechami, produkujące wina czerwone,
  • Małokarpackie winnice - pas wzniesień rozpościerających się na północ od Bratysławy, gdzie uprawa winorośli ma tradycję sięgającą 3 tysiące lat wstecz. W południowej i północnej części tego podregionu produkuje się znane wina czerwone, w środkowej części królują wina białe.
  • niziny i pagórki na wschód od pasa Małych Karpat.

Zasadniczo, nazwa wina jaką znajdziemy na etykiecie, pochodzących z tego regionu butelek, jest nazwą odmiany winogron z których wino powstało. Nazwy te brzmią jednak nieco inaczej niż w innych językach. Choć bez trudu, wśród białych odmian rozpoznamy z nazwy Chardonnay, Sauvignon, czy Rizling (Riesling), to już Tramín červený trzeba skojarzyć z Gewürztraminer, Rulandské šedé z Pinot Gris we Francji bądź Pinot Grigio we Włoszech, a Veltlínské zelené to znany w Austrii Grüner Veltliner. Trudniejsze do odszyfrowania odmiany czerwone to Rulandské modré – słynny Pinot Noir i Frankovka znana w Austrii jako Blaufränkisch. Oprócz wyżej wymienionych uprawiane są w tym regionie także, znane na całym świecie, szczepy takie jak Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

Alibernet barrique 2011

Opracowana w Odessie mieszanka Alicante Bouschet i Cabernet Sauvignon. Leżakowanie w beczkach typu barrique pozwoliło uzyskać kompleksowe wino.

Czytaj więcej

Blanc de Blancs Brut

Wino uzyskiwane metodą tradycyjną zobowiązuje. Subtelne, lekko ulatujące bąbelki i jasno słomkowa barwa wskazują, iż winifikacja była przeprowadzona właściwie.

Czytaj więcej

Blanc de Noir Brut

Wino powstałe poprzez, zachodzący w butelce, proces samonasycenie się dwutlenkiem węgla. Sam fakt, iż powstało z ciemnej odmiany Pinot Noir zapowiada nietuzinkowe wrażenia.

Czytaj więcej

Dunaj 1 2011

Odmiana opracowana na Słowacji. Aromatyczny Muskat Bouschet połączono z mocnym Portugieserem, dopełniając subtelnym St. Laurentem.

Czytaj więcej

Furmint 2011 Ľadové vino 1

Przywykliśmy do słodkich win z tej odmiany, uzyskanych z gron porażonych szlachetną pleśnią. W tym przypadku słodycz w winie uzyskana została poprzez wymrażaniem wody w gronach.

Czytaj więcej

Pálava 1 2014

Odmiana powstała z połączenie bardzo aromatycznego, wręcz perfumowanego Gewürztraminera z mineralnym, lekko naftowym Müller-Thurgau. Błyszczące i dość gęste jak na wino wytrawne.

Czytaj więcej

Pálava 2 2015

Wino powstałe z selekcjonowanych, bardzo dojrzałych gron. Odmiana opracowana w Czechach, dobrze przyjęła się na słowackiej ziemi, po drugiej stronie Karpat.

Czytaj więcej

Pálava 2011 Slamové vino 1

Obcując z tym winem warto przypomnieć, iż technika podsuszania zebranych winogron w celu odparowania wody i zagęszczeniu soków powstała właśnie na tej ziemi.

Czytaj więcej

Rosa 2013

Odmianowe wino z bardzo przemyślanej krzyżówki. Gewürztraminer wniósł, niespotykany w czerwonych winach, bukiet zdominowany przez różę, od które nowa nowa odmiana wzięła swoją nazwę.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2018, Enocarpathian.eu