„Wino królów – król win” – tak Ludwik XIV mawiał o winach z Tokaju.
Były ulubionym napojem cara Piotra, carycy Katarzyny oraz szlachty.

Tokajski region upraw winorośli na Słowacji leży w południowo-wschodniej części kraju. Ten najmniejszy z regionów Słowacji jest jednocześnie północną częścią regionu, którego reszta znajduje się na Węgrzech. Słowo Tokaj pochodzi od słowiańskiego słowa „stokaj” oznaczającego zbieg dwóch rzek, w tym przypadku Bodrogu i Cisy. Uprawę winorośli na tych ziemiach rozpoczęto już za panowania rzymskiego - wtedy była to prowincja o nazwie Panonia. Po upadku imperium rzymskiego uprawą winorośli kontynuowali Słowianie, a po nich Madziarowie. Historia dwukrotnie nie oszczędziła winnic, które podupadały po najeździe przez Tatarów 1241r. oraz gdy region znalazł się pod panowaniem Turków po 1528r. A oto kilka ważnych, dla historii tego regionu, dat:

  • 1560r. – w słowniku znalazło się słowo „cibeby”, rodzynki, które tworzą się na tokajskich winogronach.
  • 1631r. – Sepsi Laszko Mate wyprodukował pierwsze wino tokajskie
  • 1641r. – został zapisany przepis na Tokaj mówiący o zawartości poszczególnych odmian: Furmint 65%, Lipovina 25% i Muškát žltý 10%.
  • 1655r. – pierwsza ustawa nakazująca wybieranie rodzynek do wyrobu wina tokajskiego

Rozwojowi szlachetnej pleśni Botrytis Cinerea służy terror, który charakteryzuje się długą i ciepłą jesienią oraz mgłami, które zapadają tu od wieczora do późnej nocy. Grona porażone pleśnią zamieniają się w rodzynki, które nadają winu szczególny i niepowtarzalny aromat i smak. Na walory smakowe i zapachowe wpływa również gleba wulkaniczna występująca w tym rejonie. Ze względu na zawartość śladowej ilości antybiotyków (botryticyna, penicylina), Tokaj uważano za panaceum na choroby serca, przewodu pokarmowego, niedokrwistości, chorób nerwowych oraz jako środek wzmacniający osłabiony organizm.

Tokajský Výber 3 Putňový 2006

Najszlachetniejsza rodzina tradycyjnych win z Tokaju to wina powstałe z połączenia 3 wiaderek ręcznie zbieranych, porażonych rodzynek z winem samorodnym powstałym w mniej łaskawych latach.

Czytaj więcej

Tokajsky Forditas 2011

Wino o podobnym sposobie winifikacji co słynne Ripasso z Veneto. Wino z gron porażonych botrytis cinerea, powtórne zalanie samorodnym tworzą Forditas, który następnie dojrzewa w beczkach.

Czytaj więcej

Tokajské samorodné 2009

Wino typowe dla regionu i niespotykane w szerokim świecie. Wytrawna odsłona synergii klimatu, ziemi wulkanicznej, endemicznych szczepów i stylu wytwarzania.

Czytaj więcej

Tokajský Výber 5 Putňový

Wino będące symbolem i wizytówka regionu. Zdecydowana dominacja aromatów pochodzących z rodzynek i suszonych tropikalnych owoców, kandyzowanych białych owoców, miodu oraz nut orzechowych.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2018, Enocarpathian.eu