W dniach 3-5 listopada 2024 r. w Dworze Kombornia odbył się Międzynarodowy Konkurs Win „Carpatia Vini”, który jest dedykowany producentom oraz dystrybutorom wina.
To już 8 edycja konkursu win organizowanego na terenie Podkarpacia. Stanowi on silny element promujący województwo, a zwłaszcza jego południową część w środowiskach winiarzy europejskich, osób zainteresowanych winiarstwem, a także touroperatorów tworzących produkty enoturystyczne.
Wina nadesłane na konkurs były oceniane przez dwie niezależne komisje. W jury znaleźli się winiarze, sommelierzy, sędziowie konkursów winiarskich oraz osoby związane z tematem wina. Poniżej przedstawiamy skład komisji:
KOMISJA A
Marek Gałaj – Przewodniczący PL
Zuzana Čorbova SL
Lóránd Hörcsik HU
Peter Mihalko SL
Bolek Jaworski
KOMISJA B
Tomasz Prange-Barczyński – przewodniczący PL
Bożena Czynciel PL
Richárd Hörcsik HU
Jaroslav Jevčák SL
Małgorzata Hałkowska PL
Sędzia skrutiner – Wiesław Rudnicki PL
W drugiej części artykułu dołączamy krótkie biogramy osób, które oceniały wina nadesłane do tegorocznej edycji konkursu. Poziom „Carpatia Vini” 2024 był wysoki. Przyznano 54 medale, w tym 1 Wielki Złoty Medal (Winnica Tokaj Portius – Leda 6 Puttonyos Tokaji Aszu), 10 złotych medali i 43 srebrne.
Wśród medalistów znalazło się 9 reprezentacji z Polski: Winnica Nadwiślańska, Winnica Fredrówka, Piwnice Antoniego, Winnica Sienkiewicz, Winnica Celtica, Winnica Dwie Granice, Winnica Żak, Winnica od Nowa, Winnica Sztolcman.
Wszystkim autorom nagrodzonych win serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Medalistów zainteresowanych pozyskaniem naklejek prosimy o kontakt mailowy na adres konkurs@enocarpathian.eu.
Wyniki – poszczególne kategorie:
Champion
A1 – wina białe wytrawne
A1F – kategoria specjalna
A2 – wina białe półwytrawne
A3 – wina białe półsłodkie
B – wina musujące
BF – kategoria specjalna
C1 – wina różowe wytrawne
C2 – wina różowe półwytrawne
C3 – wina różowe półsłodkie
D – wina czerwone
E – wina słodkie i likierowe
EF – kategoria specjalna
Poniżej więcej informacji o członkach komisji tegorocznego konkursu:
Marek Gałaj
Winem zajmuje się profesjonalnie od 1988 roku, kiedy to ukończył podyplomowe studium winiarskie w Niemieckim Instytucie Winiarstwa w Moguncji. Posiada dyplom licencjonowanego doradcy winiarskiego i wykładowcy Deutsche Wein Institut. W latach 2002-2008 był dyrektorem Państwowego Studium Sommelierskiego (2-letniego) w Warszawie, którego absolwenci kilkakrotnie zdobywali tytuły Mistrza Polski Sommelierów. Trzykrotnie był również sędzią MP Sommelierów. Sędzia konkursów winiarskich- w tym konkursu „Mundus Vini”, AVC Vienna, 16-tu edycji konkursu EnoExpo w Krakowie, Carpatia Vini, Galicja Vitis i Warsaw Wine Expo. Autor licznych artykułów w prasie fachowej. Ma również doświadczenie w zakresie komponowania win współpracując w tym zakresie od 1990 roku z firmą Moselland z Niemiec i od 1996 z firmą Hammeken Wine Cellars z Hiszpanii.
Bożena Czynciel – absolwentka Politechniki Krakowskiej (Wydział Budownictwa Lądowego) oraz Szkoły Trenerów Zarządzania MATRIK. Ukończyła podyplomowe Studium Pedagogiczne, odbyła i nadal odbywa liczne kursy z zakresu wiedzy o winie, funkcjonowania gastronomii oraz zarządzania i sprzedaży. Liczne osiągnięcia na polu rozwoju firmy L’Oreal Polska, sieci perfumerii Sephora i Douglas. Ponad 20 letnie doświadczenie w koordynacji i rozwoju nowych firm na polskim rynku. Posiada 18 lat doświadczeń na rynku gastronomicznym tworząc i będąc właścicielką Restauracji Winiarni Klimaty Południa – kultowego miejsca na mapie Krakowa. Promuje kulturę picia wina, organizuje spotkania degustacyjne, wyjazdy fakultatywne oraz zasiada w jury Międzynarodowych Konkursów Winiarskich. Propaguje zdrowy styl życia, pomaga w rozwoju i zdobywaniu rynku polskim winiarzom oraz punktom gastronomicznym. Współorganizuje liczne konferencje i eventy. Członek Stowarzyszenia Kobiety i Wino oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej.
Tomasz Prange-Barczyński, dziennikarz, krytyk winiarski, redaktor naczelny periodyku „Ferment. Pismo o winie”. Autor tekstów zamieszczanych w portalach Fermentmag.pl oraz Kukbuk.pl, audycji o tematyce winiarskiej w Radio 357, książek, m.in. „Riesling i tapasy”, „Europa na winnych szlakach”, „Świat na winnych szlakach”, współautor dwóch edycji przewodnika „Polskie wino”; sędzia w międzynarodowych konkursach winiarskich (Mundus Vini, Concours Mondial de Bruxelles, GROW, Balkan International Wine Competition, Open Balkans, Vinagora, Pannonhalmi Bormustra, Best of Riesling, Polskie korki i wielu innych).
Bolesław Jaworski urodził się we Francji i wychowywał w Kanadzie. Po ukończeniu studiów sinologicznych na Uniwersytecie Warszawskim pracował jako nauczyciel w Chinach i na Tajwanie. Pandemia COVID-19 zastała go w Nowej Zelandii, gdzie pozostał pięć lat, znajdując zatrudnienie w winnicach prowincji Marlborough. Obecnie rozwija swoja pasje, pracując nad drugim rocznikiem w winnicy na chorwackiej wyspie Brac.
Zuzana Čorbová, ukończyła winiarstwo w Wyższej Szkole w Lednicach, jest enologiem w firmie Tokaj Co w Malá Tŕňa, pracuje jako zarządzająca piwnicami historycznymi już od 30 lat i pielęgnuje tokajskie specjały winiarskie.
Richard Hörcsik Jr Jest producentem wina w pierwszym pokoleniu. Zgodnie z kwalifikacjami jest inżynierem ogrodnictwa i uprawy winorośli. Nikt w rodzinie nie zajmował się zawodowo winiarstwem. Nie odziedziczył winnic, piwnic ani doświadczenia zawodowego – wszystkiego musiał się uczyć i budować od zera. Miłość do winogron i wina – to dziedzictwo jego przodków. A pasja, z jaką na co dzień żyje, związana z produkcją wina i uprawą winorośli, jest instynktowna.